K2.cogito

 Z Jackiem Telerem rozmawia Jacek Słomion

Co takiego jest w K2, że przyciąga uwagę bardziej niż inne góry?

Moja pasja do gór nie polega na zaliczaniu wyjazdów, kompletowaniu koron koronek, czy tez przesuwaniu w górę poprzeczki indywidualnego rekordu wysokości. Wspinając się pragnę doświadczać legendy, a to doświadczenie sprawia, ze po powrocie jestem już innym człowiekiem. Na legendę K2 składają się zarówno to, jaka ona jest: potęga, piękno, ekstremalne warunki; ale i też, czym ona jest dla pokoleń alpinistów. O niej Mesner powiedział, że pierwszy raz widział górę, na którą nie da się wejść żadną ścianą i na niej Kukuczka - niejako w odpowiedzi na to - poprowadził drogę na południowej ścianie okrzykniętą drogą na miarę XXI wieku. O niej też powiedział, że już nigdy więcej nie chce na nią wrócić.

Co najbardziej dokuczało uczestnikom wyprawy?

Zdecydowanie warunki. Taka wyprawa niesie ze sobą konieczno ść funkcjonowania w ekstremalnie nieprzyjaznych warunkach. Baza jest miejscem gdzie po trudach wspinaczki człowiek powinien regenerować siły dla dalszej pracy. Jak to robić przy mrozach nierzadko trzydziestostopniowych w nocy i blisko dwudziestostopniowych w dzień? W ciągłym wietrze, który w porywach potrafi przesunąć po lodzie człowieka wraz z 30 kg bagażem. Życiowym problemem staje się suchy śpiwór, a próbą nerwów i hartu ducha załatwianie "grubszych" potrzeb fizjologicznych czy nawet higienicznych. Przez styczeń i luty umyłem się 4 razy (!) i musiała mi do tego wystarczyć menażka wody, a byli i tacy, którzy nie odważyli się tego zrobić ani razu.

Czy sądzisz, że wyprawa w innym składzie miałaby większe szansę zdobycia szczytu?

Nie znam zbyt wielu ludzi, którzy mogliby i chcieliby wziąć udział w takim przedsięwzięciu. Statystyka mówi, że szanse odniesienia sukcesu na takiej wyprawie są wielokrotnie mniejsze niż na wyprawie letniej, za to czas, zaangażowanie i trudy niewspółmiernie większe.

Jeżeli mielibyście jeszcze czas, czy udałoby się zdobyć szczyt?

To góra "zadecydowała" o końcu wyprawy a nie brak czasu. Gdyby to była kwestia przełożenia  powrotu o tydzień czy dwa z pewnością dałoby się to zrobić, nawet przy takim wyczerpaniu i zmęczeniu uczestników.

Twoim zdaniem wyprawa była sukcesem czy porażką?

Już samo to, że doszliśmy tak wysoko jak nikt nigdy zimą na K2 nie doszedł jest ogromnym sukcesem. Przypomnę ze poprzednia  próba ta sprzed 15 lat zakończyła się na około 7 tys. m, podczas gdy my dotarliśmy o wiele wyżej i mieliśmy realne widoki na próbę ataku szczytowego.


Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/blogk2/public_html/index.php:1996) in /home/blogk2/public_html/index.php on line 404
Etomite »

blogK2.com

« Error »

Etomite encountered the following error while attempting to parse the requested resource:
« PHP Parse Error »
 
PHP error debug
  Error: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/blogk2/public_html/index.php:1996) 
  Error type/ Nr.: Warning - 2 
  File: /home/blogk2/public_html/index.php 
  Line: 404 
  Line 404 source: header('Content-Type: '.$type.'; charset='.$this->config['etomite_charset']);  
 
Parser timing
  MySQL: 0.0246 s s(51 Requests)
  PHP: 0.0204 s s 
  Total: 0.0450 s s